DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Velký Karlov-historie v černobílé fotografii.

Kulturní dům

Vítejte na stránce karlov.wbs.cz v sekci Kulturní dům.

Počátek Velkého Karlova, tehdy se mu spíše říkalo Nový Karlov, byl v podstatě shluk několika nových rodinných dvojdomků, kde funkci prodejny potravin a hospody zastával objekt nedaleko statku. (kantýna) Později zde měla klubovnu BSP. Nyní zde bydlí zřejmě Zídkovi. Tento víceméně provizorní prodej byl nahrazen novým kulturním domem, jenž se skládal z obchodu se smíšeným zbožím, hospodou, úřadovnou MNV, a poměrně velkým společenským sálem. Tento byl využíván jak státním statkem, který zde pořádal své výroční schůze, různé oslavy a konference tak také různými organizacemi obce, k pořádání  zábav. Sál bylo možné si pronajmout od osvětové besedy, která ho měla na starosti i soukromě, což zase využívali občané obce k oslavám jako jsou svatby a pod. Možností kulturního vyžití využíval poměrně často svaz mládeže k pořádání diskoték. Já osobně jsem zde několik let pod hlavičkou SSM promítal kino a to v neděli odpoledne pro děti a večer pro dospělé. Kulturní dům je využíván i v této době a je centrem kulturního dění Karlova.

Obchod se smíšeným zbožím a hospodu provozovala obchodní společnost Jednota.  Hospoda byla otevřená každý den. V hospodě pracovala paní Fučíková a manželé Stejskalovi.

 

Fotografie úpravy okolí kulturního domu. Na foto pánové, Heneš, Lakatoš, Smoleň a další.

Tyto práce se prováděly v akci Z. Což byly dobrovolné brigády občanů Karlova buď pod nějakou organizací nebo i každý sám za sebe.  Tyto akce byly vyhlašovány místním rozhlasem a byly celkem populární.

Fotografie otevření kulturního domu. Na šesté fotografii probíhá rozhovor televize s panem Baráčkem (ředitelem statku Hrušovany), který měl lví podíl na výstavbě a rozvoji nejen kulturního domu, ale celé obce.