DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Velký Karlov-historie v černobílé fotografii.

Státní statek

Vítejte na stránce karlov.wbs.cz v sekci Státní statek.

Část střediska státního statku. Foceno ze sýpky u mlatu. Foto Kučinský.

 

Státní statek byl hlavní a tedy i největší zaměstnavatel  občanů Velkého Karlova. Důležitým odvětvím byla rostlinná výroba, kde při pěstování zeleniny, hlavně při sběru (okurky, rajčata..) byli přijímání i brigádníci. Tohoto jsme jako dětí využívali k získání vlastních peněz. Práce na poli byla dřina. Můžeme jenom obdivovat ženy, které zde pracovaly celoročně.

       
       

Pamětníku historie Karlova. Uhodneš z kterého roku jsou výše zobrazené fotografie? Jestli si myslíš, že uhodneš jak je to správně,  tak to napiš do vzkazů. Vzkazy.

Jednocení řepy. To byla práce, kdy hodně bolely záda.

Burdějová Lakatošová Budiačová Pešlová

 

Plečkování řepy Kučinská a Takáčovi

 

Výsadba sazenic rajčat. Děvčata sedí na babosedu.

 

Hlavní činnosti rostlinné výroby, kromě pěstování zeleniny, bylo pěstování obilovin, řepy, olejnin a kukuřice. Velký Karlov se nachází v řepařské a kukuřičné oblasti.

Zifčák, Pilíšek Baláž, Kuřák, Pilíšek Chmela Mach
Konopčík Konopčík Konopčík Petrůsek           Halouzka

 

       

 

Lát Zídek, Kuřák Skovajsa Palkovič Šubrt Popelka
Chlubna Ďuriš Fiala Kadlec, Halouzka Náhliková Tomancová

 

Ze začátku, než bylo dostatek, strojů se mnoho polních prací provádělo pomocí koní. Na obrázku je pan Pudelka se svým spřežením a zootechnik Pavlík.

   

 

Součástí rostlinné výroby byly také dílny. Zde se prováděly běžné opravárenské práce. Byly zde kováři, pan Šubrt, Jenda Pešl a Kučera,  dále stolař, pan Petrusek a pan Kadlec, elektrikář pan Kučinský,  vodař pan Cinkocký,  automechanici pánové  Skoumal, Nepovím ,Zifčák, Kulhánek a další. Mistrem dílen byl pan Konopčík  později Jan Halouzka.

 

 

 

Státní statek zajišťoval pro své zaměstnance obědy, které se vařily v kuchyni v objektu statku. Kuchařek se zde vystřídalo více. Já si pamatuji paní Vokáčovou, Tomancovou, Pekárkovou, Bodišovou, Frantovou, Pichaničovou, Adamčíkovou a další.

 

Obec Velký Karlov byla také hlavním zdrojem pracovních sil pro živočišnou výrobu.

Na statku byla poměrně velká výroba vepřového masa, později i kuřecího. Fotografie - dlouholetý vedoucí pracovník pan Špalek a zaměstnanci manželé Zemánkovi.

 

Byl zde chov cca 650 kusů dojnic a nedaleko obce byl postaven teletník, kam se svážely telata z ostatních provozů statku Hrušovany.  Na fotografiích jsou pracovníci živočišné výroby-výroba mléka.

 

Pestlovi - dlouholetí zaměstnanci živ. výroby. Oslava jejich stříbrné svatby.

Budiač Šimony Pestl Kučinská, Sekáčová, Takáčová BSP. Gazdík